NAPüdvözlet - HOLDüdvözlet
2021. április 02. írta: KoDett

NAPüdvözlet - HOLDüdvözlet

a test imája...

   N    A    P   Ü   D   V   Ö   Z   L   E   T 

Surya Namaskar: a NAP Üdvözlete, a PRÁNA Üdvözlete - Az Aktív Energiák Felébresztése

napudv.jpg

Az élet, és a minket éltető energia forrása a mindent átható prána. Ezzel a sorozattal nem csak a napot, hanem a bennünk és körülöttünk lévő pránát is üdvözöljük egyben. A NAMASKAR szóban magában, rengeteg érzelmi réteg rejlik, úgy mint tisztelet, imádság, önfeladás, amelyben lágyság, puhaság , elengedés van.

A sorozat az egész testet, és az összes ízületet átmozgatja, végigdolgozza a belső elválasztású mirigyeket. Kihasználja a teljes tüdőkapacitást, és a tüdőnek mindig másik lebenyét hozza működésbe. A különböző testhelyzetekben az energiát áramoltatjuk a gerincben, és minden mozdulatnál egy másik csakrán van a figyelmünk. Tehát a mozdulatok a pránát aktiválják, a mantrák használatával viszont a fizikai, pránikus, és mentális testtel is dolgozunk.

A testünk köldök feletti része pozitív töltésű, a köldök alatti pedig negatív töltésű. A csakrák színeinek vizualizációjával ezek a pólusok kiegyenlíthetőek.

Nagyon fontos a kezek és lábak elhelyezkedése. Amikor előrehajlunk és letesszük a tenyereket a két láb külső oldalára, egyúttal egy elektromos áramkört hozunk létre a föld és a testünk között. A sorozat végéig tartsuk a tenyereket és a lábakat is abban a helyzetben, ahová tettük őket, figyelve arra, hogy ujjaink zárva legyenek, így az áramlás folyamatosan megmarad, és a gyakorlat végéig töltődik a testünk.

Teljes tudatossággal és jelenléttel, a különböző testhelyzetek mantráit használva és a csakrák színét és szimbólumát vizualizálva egy rendkívül meditatív, gyógyító és élvezetes belső utazássá alakíthatjuk a Napüdvözlet folyamatát.

A sorozat végzése közben mindig a gravitáció ellen dolgozunk: -pránikus energiát generálunk, ami lefelé mozog, -toxinok választódnak ki, ami felfelé mozog.

Ezeket a mozgásirányokat a mantrák használatával tudjuk megfordítani. A prána pozitív töltésű energia, melyeket a csakrák könnyen magukba szívnak. A toxinokat szeretnénk eltávolítani, nem kívánatos dolognak tartjuk. Mivel minden mantrázás egy kilégzés is egyben, ebben a kilégzésben ezek a mérgek távoznak. 

Gyakorlásához legideálisabb idő a napfelkelte, arccal kelet felé fordulva, a Föld mágneses pólusait fölvéve, mert a kozmikus energia ekkor a legerősebb, és az anyagcsere éppen ébredőben van. Az első étkezés előtt, üres gyomorral gyakoroljuk. Bizonyos állapotok nem kedveznek a gyakorlásnak, úgy mint a migrén, menstruáció, magas vérnyomás, terhesség első 3 hónapja, és szülés utáni 30 nap. Gerincbántalmaknál fokozott óvatossággal, és odafigyeléssel végezzük.

 

LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE

1.Namaskar asan: felveszem a kapcsolatot a földdel és az éggel, és összegyűjtöm szívemben a hála érzését.

Végzésekor összeérintjük a két tenyeret a mellkas előtt, a hüvelykujjak a szív irányába mutatnak, amely a hálát fejezi ki, a többi ujj zárva van. Zárt lábbal álljunk, és keressük meg a tengelyünket, középpontunkat ebben a helyzetben, és egyenletesen oszlassuk el súlyunkat a talpainkon. Könyökünk és állunk legyen párhuzamos a talajjal. A fejtetővel fölfelé nyújtózunk, a lábakkal a talajba, ez oldja a hát feszültségeit. Tartsuk meg a gerinc természetes görbületeit. 

Csakra: Szív 

Bidzs mantra: JAM 

A nap első aspektusa: OM MITRAYE NAMAHA

OM:üdvözlöd ezt a minőséget

Mitraye: a megidézett tulajdonság: itt a barátság

Namaha: tudomásul veszed és megadod magad ennek a minőségnek, és ezt nem csak kifelé, hanem befelé is megteszed

Hatásai: - elmére és szívre, - központosít és földel, összekapcsol a kozmikus és földi energiákkal, - a prana vayun dolgozik

2.Hastauttan asan: megemelkedik az előbb létrehozott hála energia, ezzel egyben készen állok az égi energiák befogadására, és nyitott csatornává válok

Mindkét kart megemelem nyújtva, és derékból kicsit hátrahajlok. Ne toljuk előre a csípőt, hanem a köldöktől nyújtózzunk fölfelé, és onnan hajoljunk hátra. Nyújtanak a karok, és leengednek a vállak. Figyeljünk arra, hogy a nyak ne törjön meg, és a két  tenyér előre felé nézzen. A csípő, nyak, és vállak helyzete legyen pontos!

Csakra: Torok

Bidzs mantra: HAM

A nap második aspektusa: OM BRAVAYE NAMAHA – a nap mindent megvilágító, fénnyel átjáró minősége

Hatásai: - a karok emelésekor aktiválja a tüdő alsó lebenyeit, - a pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy működésére hat, elősegíti a nyirokmirigyek működését. 

3.Padahastasan: miután megkaptam a kozmikus áldást, kész vagyok befogadni a Föld áldását. Meghajolva, és a Földet megérintve semlegesítem ezeket az energiákat, hogy ne szálljanak a fejembe

Előre hajlás, és a talaj megérintése a tenyerekkel a láb két külső oldalán, ez a pecsétje a gyakorlatnak. Mindkét tenyér legyen a talajon, ha kell, hajlítsuk ehhez a térdeket.  Előrehajlásnál az egész gerinc nyújtózik a talaj felé, majd átadja magát a gravitációnak. Két ellentétes erővel dolgozunk: a csípőtől a lábujjak hegyéig aktív a testünk, a csípőtől a fejtetőig pedig teljesen laza és oldott; a férfi és női energiák együttesen vannak jelen. A hátsó combizmok feszülnek, a keresztcsonton nyomást érzünk, és ezt toljuk fölfelé. A központ maradjon középen. Akinek sérve van, az csak a hát felső szakaszából hajoljon előre, vagy tegyen maga elé egy széket és arra hajoljon. (illetve engedje, hogy az elme erősebb legyen a testnél, de ne legyen erősebb a légzésnél)

Csakra: Szex

Bidzs mantra: VAM

A nap harmadik aspektusa: OM SURYAYE NAMAHA – a fény forrása a kozmoszban és a testben

Hatásai: – Fizikai szinten a napüdvözlet összes mozdulata a gerincről szól, erről a központi tengelyről , amihez az összes szerv, belső elválasztású mirigy és idegszál kapcsolódik. – A mellékveséken és a nemi mirigyeken dolgozik, - Masszírozza a hasnyálmirigyet, a májat és a veséket - Tonizálja a hasi szerveket

4.Aswa sanchalanasan: megfeszítem az egész testem és lényem, mint egy íjat, és a befogadott energiákat egy bizonyos célra összpontosítom

Hajlítjuk a térdeket, és jobb lábbal amennyire tudunk, kilépünk hátra, térdünket nem tesszük le, hanem megfeszítve tartjuk. Ügyeljünk arra, hogy a hajlított térd ne menjen a boka elé. A hátsó lábfej helyzete olyan legyen, mintha egy falnak tolnánk a talpunkat; a sarok és a lábujjak egy vonalban legyenek. A csípőt a talaj felé toljuk, vállakat leengedjük, mellkasunkkal enyhén homorítunk. A saroktól a fejtetőig nyújtózik az egész testünk.

Csakra: Harmadik szem

Bidzs mantra: KSHAM/OMA nap negyedik aspektusa: OM BAHANAVE NAMAHA – a nap arany színű aurája előtti meghajlás

Hatásai: - tobozmirigyre, - Erősíti a karokat és a lábakat, - Tonizálja a combokat és a csípőt, - Az energiát a hasi tájékra és a nemi szervekre áramoltatja

5. Chaturanga asan: erőteljesen jelen vagyok összegyűlt energiáimmal

Hátralépünk a bal lábbal a jobb láb mellé, a testünk egyenes vonalban helyezkedik el, két karunkon támaszkodunk a talajon, a nyakunk a gerinc folytatása legyen, miközben a hasunkat a gerinc irányába húzzuk. A test földdel bezárt szöge 30fok legyen. Figyeljünk arra, hogy a csípő ne emelkedjen ki.

Csakra: Visudhi/  Torok; Bidzs mantra: HAMA nap ötödik aspektusa: OM KHAGAYE NAMAHA – a Nap energetizáló, madár könnyűségű pránikus energia minősége

Hatásai: - A hasi szervekre hat, erősíti a gyomrot, vastag-és vékonybelet, - Erősíti a karizmokat, és az egész testet energetizálja

6.Ardha Kurmasan: engedem, hogy a bennem föllángolt tűz szétterjedjen. Minden erőmet visszavonom, szerény vagyok és alázatos.

Hátratoljuk a csípőnket a sarkak irányába, és ha ez elérhető számunkra, a sarkakra ülünk, anélkül, hogy a tenyerek elmozdulnának helyzetükből. A karok legyenek megnyújtva könyökben, térdek maradjanak zárva, és a farokcsontot toljuk a talaj felé.

Csakra: Manipura / Köldök; Bidzs mantra:RAM

A nap hatodik aspektusa: OM – szétáradás

Hatásai: - Az összes has űri szervre jótékonyan hat, - Megnyitja a tüdő felső lebenyét, amely a tüdőnek általában legkevésbé szabad része, - Masszázsban részesíti a hasnyálmirigyet, - Kilazítja az ágyéki gerincet, - Gázképződésre, - Álmatlanságra

7.Saashtanga namaskar: teljes megadás

Tenyereinket a talajhoz nyomva előrecsúszunk a két tenyerünk között a talajra hason fekvésbe. Homlokunk a talajhoz ér,  két könyökünk szorosan a testünk mellé zárva felfelé mutat. A kezek helyzete a feltöltődést biztosítja. Ebben a testhelyzetben nincs sem nyújtás, sem összehúzás; teljes megadás van.

Csakra: Sahasrara/korona; Bidzs mantra: OM

A nap hetedik aspektusa: OM PUSHNE NAMAHA – a napban lévő fényt adó erő

Hatásai: - Az összes vayun dolgozik

8.Bhudzsangasan: bátran nézek szembe a világ kihívásaival

Feszítsük meg a lábainkat, zárjuk a sarkainkat, nyomjuk medencénket a talajnak, és felsőtestünket emeljük el a talajtól a következő sorrendben: homlok, orr, áll, torok, mellkas, felső háti szakasz, középső háti szakasz. Toljuk lefelé vállainkat, könyököket zárjuk szorosan a testünk mellé. A köldök maradjon a talajon.

Csakra: Muladhara /Gyökér; Bidzs mantra: LAM

A nap nyolcadik aspektusa: OM HIRANYAGHARBAYE NAMAHA

Hatásai: - Megengedi, hogy a kundalini energia fölemelkedjen a manipura csakráig, és ezt az energiát fölemeljük a sahasrara csakráig, - A felső háti szakaszra és a nyakra hat, megerősíti a vállakat és a nyaki tájékot, – A tüdő középső-és felső lebenyeit nyitja.

9.Adho Mukha Svanasan

Fölfelé tolva a medencét a két tenyerünkre és talpainkra támaszkodunk úgy, hogy a sarkainkat a talaj felé toljuk, a keresztcsontot pedig fölfelé. A vállakat leengedjük, és a mellkast engedjük a talaj felé süllyedni, hátunkat egyenesítsük, amennyire csak tudjuk.. A nyak legyen a gerinc folytatása, ne emeljük ki a fejünket.

Csakra: Visudhi/ torok; Bidzs matntra: HAM

A nap kilencedik aspektusa: OM MARICAYE NAMAHA – a nap sugaraihoz szól, mely elérkezik minden egyes élőlényhez itt a földön

Hatásai: – Serkenti a pajzsmirigy és az agyalapi mirigy tevékenységét, – A középső és alsó tüdőlebenyek megnyílnak a gravitáció által, – Erősíti a karokat és az achillest, nyújtja az egész lábat, Stimulálja a felső hasi szerveket: májat, gyomrot, epét, hasnyálmirigyet

 N A P ü d v ö z l e t   m a n t r a: 

Om Hram Mitraya Namaha. Üdvözlet a minden barátjának.
Om Hrim Ravaye Namaha.  Üdvözlet a fényesnek.
Om Hrum Suryaya Namaha. Üdvözlet annak, aki cselekvésre gerjeszt.
Om Hraim Bhanave Namaha. Üdvözlet annak, aki megvilágosít.
Om Hraum Khagaya Namaha. Üdvözlet annak, aki gyorsan mozog.
Om Hrah Pushane Namaha. Üdvözlet az erőt adónak.
Om Hram HiranyagarbhayaNamaha. Üdvözlet az arany kozmikus énnek.
Om Hrim Maricaye Namaha. Üdvözlet a hajnal urának.
Om Hrum Adityaya Namaha. Üdvözlet a kozmikus anya fiának.
Om Hraim Savitre Namaha.  Üdvözlet a teremtés urának.
Om Hraum Arkaya Namaha. Üdvözlet annak, aki érdemes a dicséretre.
Om Hrah Bhaskaraya Namaha. Üdvözlet annak, aki a megvilágosodáshoz vezet.

  

 ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤      ¤

H   O   L   D   Ü   D   V   Ö   Z   L   E   T 


A Chandra Namaskar: a Hold Istennőjének Üdvözlete - a Női Energiák Köszöntése

960076_602471856486982_1956703630_n.jpg


A HOLDdüdvözleteket
a hagyomány szerint este, leginkább a holdkeltekor érdemes végezni. Teliholdkor akár hajnalban is végezhető. Testet, elmét lecsendesítő, nyugtató hatása miatt kiválóan alkalmas egy nehéz nap lezárására. Gyakorlásakor érdemes a folyamatosságra, az áramlásra, az ászanák összekapcsolására törekedni a pózok hangsúlyozása helyett. Ennek elősegítése érdekében a szemléltető rajzon az ászanák mellett néhány átmeneti pozíciót is feltüntettem. Ugyanúgy fontos a légzés és mozdulat harmóniája, emiatt a leírásban a be- és kilégzések is belekerültek.


A HOLDüdvözletek két félkörből állnak. Ebben a variációban az első körben a 3. lépésben található istennő póznál jobbra lépünk ki, a második félkörben pedig balra. Emiatt a holdüdvözletünket érdemes a matracunk bal végében kezdeni vállunkkal párhuzamosan a matrac hosszanti oldalára.

holdudvozlet.jpg

  1. Namaszkárászana : Tádászana állásban kilégzésre namaszkára tartásba (imatartás) emeljük a kezet.

  2. Ardha-csandrászana jobbra és balra : Belégzésre oldalirányból emeljük fel a karokat a fej fölé. Kezeket összekulcsoljuk. Kilégzésre a felsőtestet jobbra döntjük ügyelve arra, hogy a felsőtest ne billenjen se előre, se hátra. Belégzésre középre visszatérünk, majd kilégzésre bal oldalra is döntünk. Belégzésre középre visszatérünk.

  3. 3. Utkata-kónászana : Kilégzésre jobb oldalra vállszélességnél nagyobb terpeszállásba kilépünk, kezek oldalsó középtartásba kerülnek, tenyerek felfelé, széles a mellkas. Térdeinket behajlítva egyenes derékkal az előrebillentett medencét lesüllyesztjük; karokat behajlítjuk 90 fokba, tenyér a fej felé fordul, ujjak egyenesek. Belégzésre megtartjuk a pózt.

  4. 4.Utthita-trikónászana jobb oldalra : Kilégzésre nyújtjuk a karokat. Belégzésre bal sarkunkat kissé hátrafelé toljuk, jobb lábfejünket jobbra fordítjuk. Kilégzésre felvesszük a tartást, és belégzésre megtartjuk.

  5. 5.Pársvottánászana jobb oldalra : Kilégzésre a bal karunk leengedésével és a csípő befordításával felvesszük a pózt trikónászanából. Belégzésre kitartjuk a pózt.

  6. 6.Andzsanéjászana : Pársvottánászana tartásból kilégzésre a hátul lévő láb bal térdét a talajra tesszük, fejünket felemeljük, majd belégzésre a karokat oldalról felemeljük a fej fölé. Tenyerünket összeérintve felfelé-hátrafelé hajlítjuk a törzset.

  7. 7. Utthánászana : Kilégzésre leengedjük a karokat, kezeinkkel megtámaszkodunk a jobb láb belső oldalán a talajon. Kifordulunk féllábú guggoló pózba oldalra bal lábat nyújtva; bal lábfej pipál. Belégzésre a bal lábat széles terpeszbe a jobb láb mellé húzva guggoló pózt vesszük fel, medencét leengedjük. Lábfejek egyhén kifelé fordulnak, csípő nyitott, hát egyenes. Kezeket namaszkára mudra tartásba tesszük, könyökeinkkel a térdeket távolítjuk egymástól. Kilégzésre átguggolunk a bal oldalunkra, jobb lábunkat nyújtjuk, jobb lábfej pipál. Belégzésre kitartjuk.

    Innentől visszafelé, fordított sorrendben ismét felvesszük az 1-6. pózt.

  8. Andzsanéjászana(6.) : Kilégzésre elfordulunk balra, bal láb hajlítva, kezeink a talajon, jobb térdet a talajra tesszük, fejet kiemeljük, majd belégzésre a karokat oldalt felemeljük a fej fölé. Tenyerek összeérintve  felfelé-hátrafelé hajlítjuk a törzset.

9.Pársvottánászana bal oldalra (5.) : Kilégzésre kezeinket a talajra tesszük, és felvesszük a pársvottánászana pózt.

  1. Utthita-trikónászanabal oldalra (4.) : Belégzésre felemeljük a jobb karunkat, és kifordítjuk a lábfejeket trikónászana tartásba. Kilégzés, belégzésre felemelkedünk.

  2. Utkata-kónászana(3.) : Kilégzésre befordítjuk lábfejeinket az ászana tartásába, karokat behajlítjuk és medencét leengedjük; felvesszük a pózt (lásd: 3. pont). Belégzésre kitartjuk.

  3. Ardha-csandrászana 1jobbra és balra(2.) : Kilégzésre a bal lábat a jobb mellé zárjuk. Belégzésre karokat a fej felé emeljük, kezeket összekulcsoljuk. Kilégzésre a felsőtestet jobbra döntjük, belégzésre középre visszatérünk, majd kilégzésre bal oldalra is döntünk. Belégzésre középre visszatérünk.

  4. 12.Namaszkárászana(1.) : Kilégzésre leengedjük a kezeket és namaszkára tartásba összeérintjük.

Félkör vége.

A Nap és a Hold szimbóluma - a két energia kiegyenlítődése -  a férfi és a női energia együttes TEREMTŐ erőit jelképezi.
A két ÜDVÖZLET egy párt alkot, ahogy a férfi és női erők is együtt mozgatják, teremtik, alkotják a világot.

Mindkét ÜDVÖZLET gyakorlásával kedvező egyensúlyt teremtünk az élet minden szintjén.

A Chandra Namaskar, ahogy a Surya Namaskar megfelelő tudatossággal és tudatállapottal végezve a test imájává válik.

A bejegyzés trackback címe:

https://pecsiplacc.blog.hu/api/trackback/id/tr5016488836

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása